Liman Güvenliği

Liman Güvenliği


LİMAN GÜVENLİĞİ, SAĞLIK VE GÜMRÜK İŞLERİ

Güllük Gemi Yanaşma İskelesi, Uluslar arası Gemi ve Liman Tesisleri Güvenlik Kodu’na( I.S.P.S - International Ship and Port Facilities Security Code) uygun olarak çalışmaktadır. İskeleye yanaşan 500 grt’dan büyük her gemi bu kurallara uymak ve iskelenin “Liman Tesisi Güvenlik Sorumlusu” ile uyumlu çalışmak zorundadır. Gemiler iskelede iken, kendilerinin ve gemilerinin emniyeti için ISPS Kod’un gerekli önlemlerini alacaklardır. Güllük Limanı ISPS Kod No: 0848178

ISPS kodu kapsamında gemi güvenliği zabitleri ile gereken irtibat kurulup uygulamalar hakkında bilgilendirilip gereken akış sağlanmaktadır.
Durumları; kanun, tüzük ve ülkemizin de katılmış bulunduğu uluslar arası sözleşmelerin hükümlerine uymayan veya gerekli ve geçerli belgeleri bulunmayan gemilerin iskeleye yanaşmalarına/kalkmalarına izin verilmez.
Güllük Gemi Yanaşma İskelesi’nde bulunan tüm gemiler Türk bayrağını ve kendi ülke bayraklarını, gün doğumundan gün batımına kadar göndere çekmek zorundadırlar. 

Güllük Liman İşletmesi, güvenlik eğitimi almış, deneyimli personeli ile 7/24 saat hizmet vermekle birlikte limanımız kızıl ötesi güvenlik kameraları ile kesintisiz izlenmektedir. Tüm araçların girişinde bagaj ve araç altı kontrolleri yapılmaktadır.

Yabancı limanlardan veya yabancı limanlara uğrayarak Güllük Gemi Yanaşma İskelesine gelecek Türk ve yabancı gemilerin; güvenlik, sağlık ve gümrük denetimleri iç limanda yapılır. Gemilerin iç limanda bitirilemeyen veya yapılamayan denetimleri, gemiler yanaştıktan sonra iskelede de yapılabilir.
Zirai Karantina ve hayvan sağlığı bakımından yapılacak denetimlerde, özel mevzuat uygulanır.

 

 

Yukarı Çık